V roce 2015, jsem napsal drsnou narážku na Mojang a jeho EULU. Ovšem dnes je rok 2018 a časy se trochu změnili, změnil se tedy i názor Mojangu a jak se změnil Minecraft?

Nebudeme si lhát a prostě si to tu napíšeme hned v první větě, ne nezměnil. Změnil se pouze systém, jak toho chce Mojang jakožto velká společnost, která si může diktovat co chce docílit. Samozřejmě v roce 2015 Mojang a jeho EULA byla velký fail, který se odrazil až do roku 2016, kdy nakonec všechno utichlo a po EULE ani památky. Servery, které tehdy zanikly se znovu záhadně obnovili jenom s tím detailem, že už jim to po druhé nevyšlo. Holt neměli dělat ukvapené závěry, samozřejmě já je také dělám a dělat budu (dělá je každý). Ale měsíc po tom, co tehdy Mojang začal praktikovat svojí politiku - banování všech kdo nesplňují eulu, byl opravdu ukvapený krok a tak mnoho serverů zaniklo, pak se obnovilo, pak znova zaniklo. Jak jsem psal...

Lepší je být z ticha

Ano, je to lepší. Ono tlačit tisíce serverů aby neprodávali, to co "já" chci v dnešní době moc dobře nejde. Minecraft komunita je obrovská, nátlak na všechno to byl gigantický. Není tedy divu, že EULA Mojangu nevyšla. Komunita si začala tvořit svoje launchery, svoje proxy a stále a stále hledala řešení, jak vše obejít. Vše se dařilo a Mojang to vzdal. Vzdal boj, sklonil uši a utekl.

Jenže to také není úplně pravda, servery, které dodržovali už tehdy EULU př. Hypixel, Mineplex, HiveMC záhadně a stále EULU splňovali. Zůstávala zde tedy otázka, proč velký servery nevrátili zpět své VIP, které nebylo EULA "friendly".

No a co se tak může stát po tom, když firma jako je Mojang vydá nejhorší update všech dob 1.9 a failne v rozkazování serverům. Horší to být nemůže? No ale je... Logicky, když chcete aby se řešilo něco jiného, musíte nadhodit něco jiného - lepšího, většího na čem tě neroztrhají.

Ano, je to MC 1.10, která záhadně vyšla 3 týdny po 1.9. Počkat počkat... 3 týdny po 1.9? To to nemohli zahrnout do 1.9? Jak jsem psal, chce to něco lepšího a většího. Což hlavní update je... No a aby toho nebylo málo tak rovnou oznámíme Minecon a 1.11. Ano i takto to jde dělat... tři verze za jeden celý rok. Názorný příklad, jak si celou komunitu serverů zcela rozbít. Do dnes je to 50/50. Nové servery preferují nový verze, jelikož nabízí nové věci. Ovšem pořád je tu fakt, že zbylých 50% jsou staré servery, větší servery než z těch zbylých 50%, co jsou do dnes na 1.8. Proč? Protože v tom je bordel... no a pak to PvP no.

Silent Hill po švédsku

Nastal rok 2017 a Mojang nám začal servírovat a masírovat zcela úplně něčím jiným. Pryč s Javou hlavní bude MCPE! No a tak se stalo, za mě to je sice posun k lepšímu označit hlavnítm tzv. "Minecraft" tehdejší MCPE a dát ho jako hlavní. Ale pořád je tu Java verze, která přináší ty novinky, ty změny, které se poté projeví v hl. verzi? Nemělo by to být spíš obráceně? Je to jako když jedeš v kánoi, jedeš jedeš nebo spíš pluješ a nakonec zjistíš, že jsi doma před televizí s Xboxem. To je to samý... :D

Byl nám také slíben tzv. "Super Duper Update" - tedy Minecraft s integrovanými Shadery v 4K. Aneb proč nemít orgáč při pohledu na kostky. Jako ok, pro Xbox super ale oznámeno to bylo 2017, dnes je 2018 (překvapivě), skoro konec roku a 4k kostky nikde. Ticho po bouři stejně jako s eulou...

No a tak nastal čas na další verzi 1.13, která slibovala KONEČNĚ optimalizaci světů, entit, redstonu atd. Ne, po měsíci od začátku snapshotů, někdo v Mojangu hodil desky na stůl a řekl. "1.13 je moc malý update, který nemá smysl, spojíme tedy 1.14 do 1.13 a uděláme tak největší update všech dob.". No a tak vznikl Aquatic Update, na který jsme čekali rok... zvláště na ty optimalizace. Které opravdu nastaly... ale, ale... více než aby to bylo optimalizovaný, tak to bylo spíš zabugovaný než kdy jindy. Mojang se sice snažil udělat velký a zábavný update ale 90 dní od vydání, zde nemáme žádnou stabilní verzi ničeho. Ano vanilly ale již je v plánu 1.13.2, která má po 1.13.1 opravit opět okolo 200 bugů. Někdy si říkám, jak to oni dělají... vydávají 70 snapshotů, poslední snapshoty mají 1-3 změny. Pak výjde update a další update má 200 oprav. To se to prostě z čista jasna objevilo 200 bugů? Přes doslova gigantickou skupinu hráčů, kteří bugy nahlašují? Kde je problém... to se nikdy nedozvíme.

Připravit, zamířit...

A jak Mojang chtěl, tak na EULU nikdo nemyslel. Fóra byly o EULE prázdný, nikde nic. Blacklist serverů mrtvý... když tu najednou.

28.5.2018 18:18 - Mojang Enforment Team

Áno, EULA. Eula si došla pro CM. Jediný server v ČR? Zřejmě ano. To jsme tak pro Mojang atraktivní že nás řeší s 150 hráči? Co zahraniční servery s 2k hráči? No největší problém nebyla EULA ale fakt, že se na EULU zapomnělo. A tak nám Mojang napsal upozornění, které jsme ignorovali. Jelikož nikde nic nebylo, nikde ani stopa. Přesně o týden přišel mail znovu, že pokud nebudeme reagovat instantně a nadobro skončíme v blacklistu. No, to že to je vtip tomu už nikdo nevěřil, a tak jsme odepsali, že co přesně porušujeme. Dostali jsme odpověď uplně stejnou jako dostalo stovky možná i tisíce serverů v roce 2015. "Porušujete EULU, udělejte s tím něco, zde je odkaz na podmínky".

K mému štěstí a znalostem angličtiny, jsem napsal krásný dlouhý text starému příteli Brandonovi, který EULU řeší, že na VIP velmi těžce pracujeme. A k mému překvapení nám dali 70 dní na nápravu. Jakože wow, 70 dní?

Problém byl, co teď. V záchvatu boje a zmatkování... jsem udělal tolik chyb a tolik špatných kroků, že to dohnalo doslova CM k krachu aneb slavný online mode. Který sice je super, ale do poslední minuty jsem sám sobě nevěřil, že to je správné rozhodnutí... ovšem dal jsem na ostatní a na hráče a CM přešla na online mode. Né kvůli Mojangu jak si každý myslí, ten řešil VIP, ale kvůli tomu že jsme se báli, co bude dál.. a tak jsme vybrali nejhorší scénář. Ano, měsíc nám to vydrželo a pak se CM vrátila zpět na warez... ovšem už s čistými myšlenkami.

A co EULA? No 10.8. tedy termín, do kdy jsme měli pořešit VIP, nám napsal Brandon, že děkuje za změny ale že má výhrady. Byl to zcela jiný člověk, jakoby ho někdo za 2 měsíce vyměnil. Kontroloval nám Store, a dokonce radil co a jak kde chybí a co by mělo být správně. CM se tak stala zřejmě na dlouhou dobu jediným českým serverem, pod dohledem Mojangu, který prodává VIP schválené Mojangem. Ano, na zeď si to nikdo nenapíše, ale už ten pocit, že se nemusíme bát blacklistu, je uklidňující...

Výstřel s tlumičem

Heh, když se to tak vezme Mojang je chytrý. Ututlali EULU, nikde se o ní nic neřeší, dusí potichu servery. A přidávají je na blacklist, pokud někdo udělá "fuck off Brandon". Ovšem je tu ještě jeden háček, blacklist nefunguje a i přes to tam jsou přidávaný servery.

Co Mojang k sakru plánuje? Potichu vraždí, něco chystá... no faktem je, že nikdo neví a dle odhadů by následující verze tedy 1.14 nebo 1.15 měli přinést nějakou lepší integraci blacklistu, tak aby se to nedalo obejít. Jak toho chtějí docílit, to nevím. Pokud to ale Brandon celý roky dělá zbytečně, tak mi nezbývá než ho jenom litovat... jelikož dohadovat se s servery, zcela zbytečně, tři a více roků, to chce opravdu ale opravdu pevný oříšek.

Závěr

Byly to zajímavé roky, roky drastických změn. Roky kdy jsme viděli, že někdo z Mojangu zřejmě nevěděl co dělá... Roky naprosto rozbité komunity, která se věčně hádá zda je lepší 1.8 nebo 1.9+. Roky, které přinesly o poznání lepší Minecraft, který je opravdu znatelně jiný... ale nemá takovou váhu aby na něj přešli všichni...

Jak to teda je s MC? No... to nikdo neví, každá hra má svůj vývoj. Uvidíme kam to povede dál, třeba jednou napíšu třetí část! :)