Každá vesnice nebo město někde začínalo, ty naše ve středověku! A právě tam se podíváš s Kindoms And Castles. Tvým hlavním úkolem bude postavit co největší město a zároveň ho uchránit před různými nástrahami.

Je to jako SimCity nebo jiná podobná hra. Jedná se stále o stejný koncept vylepšovat, zvětšovat, řešit problémy a budovat. Ovšem jiné podobné hry na to jdou težším způsobem, všichni známe ty problémy, kdy v jedné části města chybí policie a hned tam je bordel. V druhé části chybí nemocnice a hned tam je bordel a všichni instantně umírají. Né tohle v Kingdoms And Castles nenajdeš a když jo tak s velkým rozdílem.

1_oKZa_6aw7XT7qga7f86DQQ

Základem každého města je hrad. A kdo je na hradě? No přece král a páni radní, co ti do všeho budou nekonečně rejpat. Věčně tě budou otravovat a sem tam tě někdy prostě požádájí aby jsi na ně doslova pouze “klikl”. Jsou tam doslova a do písmene k ničemu. Ovšem k čemu by byl samotný hrad uprostřed krajiny. Každá krajina ve hře je náhodně generovaná, takže né každé království je stejné. A zde začíná tvůj úkol. Vybudovat království a nastolit rovnováhu.

Každý rok (čas hry) navštíví určitý počet cizinců tvoje město a podle spokojenosti současných obyvatel se rozhodnou zda zůstanou. Takže začneš stavět nové domečky, nové doly, začneš kácet a sázet stromy. Vše se rozroste pod rukama. Přichází a přichází stále nový a nový obyvatelé, co si tě chválí. Ty jim naoplátku postavíš knihovny, sklady, mlýny pro lepší růst pšenice nebo také kostel, jelikož bez víry to přece nejde. Bůh je jenom jeden!

1_Ih_fuMPJ7YBjFI-HXoRczQ

Zpestřením hry jsou roční období, né né ty co známe všichni, ale zatím pouze dvě. Léto a zima, ovšem zde je důležitým předpokladem mít dost úrodných polí a zároveň dost obyvatel na sklizení. Jelikož pokuď nestihnou sklidit úrodu do prvních mrazíků, všechno jídlo zmrzne… “propadne”. Což při špatném plánování může skončit tak, že víc jak polovinu můžeš vyhodit. A na konci dalšího roku bude většina umírat.

Vše funguje až do doby než příjde mor. Předem budeš na vše upozorněn a pokuď nezačneš ihned stavět nemocnici. Nedopadne to dobře. Může se tak stát, že třeba z třista obyvatel ti zemře dvěstě. Což může být tak velká ztráta pro město, že bude nedostatek pracovníků a tedy i hmotných věcí jako jídlo, nástroje a materiál. Ovšem vše se dá vyřešit…

Vše se dá řešit do doby než příjde něco horšího — drak nebo ještě hůř vikingové. Pak teprve poznáš, co to je mít zabezpečení města. Mít dobře rozestavěnou infrastrukturu studen a modlit se ať si pán drak nevybere skladiště. Vikingové jsou o něco horší, čím větší máš postup ve hře, tím víc jich chodí. Vždy přijedou na lodích, takže máš čas se připravit ale bez předchozí přípravy je stejně již pozdě. Proběhnou celý město a spálí jednu polovinu města. Nejhorší varianta je ta, když jdou najednou vikingové a drak, to pak je opravdu peklo.

1_re2G0IimnonMs45PGDfXlA

Stačí postavit pořádné hradby (nebo aspoň na logických místech), vybudovat armádu, rozestavět inteligentně studny, postavit více skladů a né všechno skladovat v jednom a pak litovat… Dá se toho opravdu hodně ale zároveň málo.

1_4R8agh9v5CQ4UGWqply1Sw

Hra je stále ve vývoji, takže moc věcí neobsahuje, základ má dobrý avšak stále tomu něco chybí. Uvidíme za rok až hra dostane pořádnou dávku updatů a nových věcí. Zatím to je takový simulátor na stavění a bránění. Což sice nažene pár hodin ale po šesti hodinách hraní to nebylo jako na začátku. Jelikož jediné, co jsem dělal bylo plánování hradeb a čekání až to obyvatelé postaví. Což je ve výsledku dost velká nuda…

No uvidíme jak to celé dopadne :)