Onoho roku 2014, myslím že v srpnu byla po 5 letech pozměněná EULA. Tehdy ovšem obsahovala již něco, co se pár lidem nelíbilo a tím byly pay2win platby na server. Ačkoliv to tehdy nikdo moc neřešil, tzv. práskači ale ano. Pamatuji si, jak mi dvě osoby dřív vyhrožovali, že půjdu k soudu za nedodržování EULA podmínek u Mojangu. Koneckonců nikdy k tomu nedošlo ale řešilo se to tehdy až až…

Dlouhé skoro 2 roky se okolo EULY nic nedělo až tento rok v dubnu. Z ničeho nic se objevil seznam serverů, které mají být zablokovány za nedodržování EULY a aby toho nebylo málo. Jelikož se dokončovala tehdy verze 1.9.3, tak si tam Mojang přidal ten blacklist. Přibližně 15 zahraničních serverů byli od 1.9.3+ odpojeny. Pokud by jsi se na ně pokusil připojit, napsalo by ti to, že připojení bylo ukončeno. Tehdy vznikaly různé videa od youtuberů. Co se to děje? Mojang jde proti hráčům? Ne nejde, jde proti serverům. Později 5. května byl dešifrován celý první seznam blokovaných serverů a jelikož to vypadalo, že to bude ještě zajímavější vznikaly různé weby, které skenují každou hodinu blacklist Mojangu. https://blocklist.tcpr.ca/

Vraťme se ale zpátky k začátkům změnám EULY. Co vedlo Mojang k tak razantním změnám a proč to vlastně začal dělat? Odpověď je jednoduchá, jelikož Minecraft se stále a stále rozvíjí, hraje ho tedy logicky víc a víc hráčů. Přispívá hlavně k tomu samotný Microsoft, který ho rozšiřuje prakticky jak může od mobilních verzí až po verze pro 3D realitu. Co to tedy znamená? Víc serverů, víc hráčů, víc stížností, víc plateb a málo peněz pro Mojang. Ačkoliv se může zdát, že to dělají kvůli penězům není tomu tak, základem změny EULY byli samotný rodiče hráčů. Jde o to, že když si nějaký kid zakoupil OP VIP na nějakém serveru a následně to chtěl vrátit, tak s ním prostě na tom serveru vyjebali. Rodiče se nasrali a né aby napsali vedení tomu serveru (i když to byli kidi), napsali Mojangu. No a tady je kámen úrazu, Mojangu to vadilo a údajně za rok 2015 řešili přes 1500 stížností na servery a platby okolo toho. Tak Mojang zakročil…

Dne 6. května 2016 byla objevená změna v Netty knihovně Minecraftu. Přesněji Netty knihovna je prostě knihovna souborů, kterou používá Minecraft na propojení mezi serverem a klientem (launcherem). Co to tedy znamená? Znamená to to, že dřív blacklist platil od 1.9.3+ nyní ale díky úpravě v Netty knihovně blacklist platil od 1.6.4+. Přiznejme si, že v dnešní době je 98% serverů na 1.7.x+. Takže dobrý tah pro Mojang, teď to platí na všechny (prakticky). Ihned po tomto oznámení se objevily spekulace, že by se to dalo obejít přes mody. O pár dní později Mojang nechal upravit Forge knihovny, aby podporovali blacklist. Výsledkem bylo, že se blacklist nijak nedal obejít. Blokovaným serverům se to nelíbilo a tak si začali měnit subdoménu, to je to “play”.blbala… No a co udělal Mojang? Předělal blacklist, aby fungoval na celou doménu.

Nastal den D, den 10. května 2016. Mojang spustil blacklist naostro. #RIPMinecraft

Jak vlastně bloknou server?

V Mojangu se o EULU a její dodržování stará osoba zvaná Brandon Andersson. Pokud jsi majitel serveru a příjde ti na mail něco od Mojangu a bude tam podepsaný tento pán, věř že jsi ve sračkách.

Podle informací, které poskytli blokované servery v první vlně. Jim údajně Mojang napsal měsíc předtím, než začali veřejně něco dělat s blacklistem. Tzn. že každý server, který byl zablokovaný v první vlně měl měsíc na to aby předělal svoje VIP výhody na ty co splňují EULU. Jenže to má háček, kdyby vám napsal na mail Mojang nějaké žvásty, že porušuješ EULU řešil bys to? Pokud ano, tak bys měl vyhráno, bohužel ale tehdy to nikdo neřešil. Ono taky ani nebylo co řešit, nikdo nevěděl co porušuje a co povoluje EULA.

Následně pokud by jsi ignoroval, tak by tvůj server skončil po 7 dnech od přijetí zprávy v blacklistu. To samé se stalo většině serverů, bud je ignorovali a mysleli si, že to je fake nebo je samotný Mojang ignoroval. Ano i to je možné ale o tom až později…

Co je tedy podle EULY správné a co špatné?

V první řadě bych chtěl napsat to, že donedávna se to ani nevědělo jelikož samotný Mojang to každý mailem co odešle mění. Že by to samotný Brandon nevěděl?

Nyní zde vypíšu krátký seznam toho co je podle EULY zakázané prodávat za “hard” (reál) peníze:

 • Prakticky vše co ovlivňuje hratelnost zvláště kity
 • Osobní boostery (2x expy, 2x money atd)
 • OP
 • Herní měnu za realný peníze
 • Nesmíš prodávat unbany ani unmute
 • Příkazy co mění hratelnost /tp, /ptime, /pweather
 • Platby za vstup do určitých částí na serveru (minihry)

Co se tedy podle EULY smí prodávat:

 • Jakékoliv zvýhodnění v lobby (Fly, čas, přístupy)
 • Jakékoliv schopnosti, na zobrazování hráčů (př. /near)
 • Vypnutí mazání z databáze po nějakém čase
 • Můžeš prodávat Fly na určité části serveru, tím se myslí třeba na Skyblocku na ostrov, že majitel ostrova bude mít fly + ostatní co budou bydlet na tom ostrově.
 • Můžeš prodávat přístup do beta miniher atd.
 • Smíš prodávat pouze kosmetické věci (tagy, prefix, emotes, particles, morphs)
 • Bypass na AFK kick
 • Server boostery, které ale budou fungovat pro všechny (př. Aktivuji si booster na SkyWars na 2h a budou ho mít všichni hráči na SkyWars).

Třešnička na dortu:

 • EULA zakazuje hlasování, jelikož je to zvýhodnění vůči všem hráčům na serveru i když mohou všichni hlasovat a získat tu samou odměnu.
  Pokud hráč dostane koně a VIP rychlejšího koně, není to podle EULY.
 • Smí se platit za vstup na server, why?

A jaký je můj názor?

Můj názor je ten, že to jde vše do sraček. Opravdu sleduji tuto aféru již nějaký ten pátek a naprosto mě štve, že si Mojang vůbec toto dovolí. Mohli jakkoliv to provést jinak a né tak drsně. V každém státě jsou přece jiné podmínky, jiné ceny na hosting atd. a ted nám Mojang bude diktovat co smíme a co ne? Kde jsme? Ano hrajeme jejich hru ale to neznamená, že mi budou diktovat do toho co já dělám na SVÉM serveru. Je to to samé, jako kdyby k tobě domů přišel soused a začal ti diktovat jak máš mít uklizený byt. Další věc, která je podle mě naprosto neprofesionální je chování Mojangu. Nedávno jsem na na Redditu četl jak Mojang tedy samotný Brandon odpovídá na maily serverů. CTRL + C -> CTRL + V. Servery nechtějí být bloknuté a tak se logicky ptají Mojangu co je povolené a co ne, když to samotný Mojang nedokáže přesně specifikovat. No a prostě jsem viděl maily, jak jim psali a Brandon jim prostě instantně odpovídal, že vše je v EULA podmínkách. Až po 2–3 mailech, že mu neodpověděli na otázky odpověděl z Mojangu někdo jiný, že to není povolené/nebo je. Tak kde jsme? Chtějí tady kontrolovat tisíce serverů po světě a nezvládnou oni odpovídat na základní dotazy. Největší dorážkou je to, že některé servery blokli bez oznámení a když jim majitelé serveru napsali, tak se pánům z Mojangu nechtělo odepsat! Odepsali až po 14 dnech… Podle mě je v Mojangu opravdu někdo jebnutý na hlavu, protože tohle nemůže vymyslet žádný normální člověk, tohle může vymyslet max debil. Mojang neví co dělá ale až jim to dojde, věřím že už bude pozdě. Níčí obrovskou komunitu hráčů, a hráči nebudou platit za nějaký prefixy a efekty. Ano na velkých serverech jako je Hypixel kde hraje 25k+ hráčů to jde už rok ale co na serveru kde hraje 150 hráčů z toho si +- 30 koupí VIP (NON-EULA) a kdyby to byla EULA tak kolik? 1.. Tak jak má tedy pak majitel toho serveru vůbec dělat server, když… ten server bude mít nulové příjmy. Minecraft ztratí servery a následně hráče, pak jim to třeba dojde.

A nakonec video co by měl odpovědět každý Mojangu.

https://youtu.be/qB09N4eXwpg

RIPMinecraft2016